Komunistická strana Československa

programové priority

v souvislosti s volbami do zastupitelstva Středočeského kraje

hvezdickaB.gif

Základní body volebního programu pro Středočeský kraj?

Komunistická strana Československa se rozhodla po 17. letech od svého obnovení (10.3.1995) kandidovat do zastupitelstev krajů v České republice, mimo jiné i do zastupitelstva Středočeského kraje. Domníváme se, že český občan by měl slyšet názory lidí, kteří vědí, že v této zemi již bylo lépe, lidí, kteří neslibují to, co nemohou splnit, protože nejsou u moci, lidí, kteří nevěří planým slibům, lidí, kteří vědí, že nelze vylepšovat nevylepšitelné, lidí, kteří vědí, že nelze stavět hezký dům na rozpadajících se základech. S čím tedy přicházíme za občanem? S poctivou a odpovědnou prací, která vychází z historických zkušeností strany při budování socialismu, strany, která dala lidu této země právo na práci, českou kulturu, vyspělé školství, zdravotnictví, sociální jistoty, bezpečnost, rozvinuté zemědělství, průmysl a tak dále, je toho mnoho, co má být po listopadu 1989 zapomenuto a je soustavně a agresivně vymítáno z myšlení většiny občanů této země. Priority našeho volebního programu odpovídají tomu, co bylo vyjmenováno, a podle možností se budeme snažit ovlivňovat všechny z uvedených oblastí, základní myšlenky jsou uvedeny v následujícím textu.

Co pokládáte jako hlavní problémy Středočeského kraje a jak je chcete řešit?

Hlavní problémy Středočeského kraje velmi úzce souvisí s celkovou situací ve státě a nelze je řešit odděleně. Úzce souvisí s přerozdělováním finančních prostředků ze státního rozpočtu a kraje v této oblasti nemají dostatečnou možnost výběru priorit. Krajské rozhodování, ať si to chceme nebo nechceme přiznat, je vázáno na politická rozhodnutí politických stran a je podřízeno jejich volebním programům a cílům. Proto žádné krajské zastupitelstvo, v jehož čele bude pravicová strana, nikdy nebude dostatečně řešit potřeby většiny občanů, protože zastupuje zájmy kapitálu, to znamená vytváření podmínek pro růst zisků soukromého sektoru před uspokojováním životních potřeb občanů. Občanům povolí pouze tolik, co je pro ně ještě sociálně únosné, aby nevyšli do ulic protestovat. Nic víc, nic míň. Naše činnost v krajském zastupitelstvu bude zaměřena především na důslednou kontrolní činnost ve všech oblastech, na podávání návrhů na řešení konkrétních problémů, zejména pak v oblasti zdravotnictví, školství, dopravy, sociálních služeb a sociálního zabezpečení, podporu malého a středního podnikání, omezování hospodářské kriminality a násilných trestných činů.

Co nabízíte obvodu Příbram?

Jak již bylo výše uvedeno, i problematika obvodu Příbram úzce souvisí s problémy kraje a státu. Podle našeho názoru okres Příbram nejvíce trápí akutní nedostatek pracovních míst, zejména v malých obcích v okrajových částech okresu, například na Rožmitálsku, v částech Sedlčanska, v okolí Kamýku nad Vltavou, v obcích u Orlické přehrady, zejména na levém břehu Vltavy na Kozárovicku. V této otázce bychom rádi nabídli účinnou podporu malému a střednímu podnikání v zemědělské a průmyslové činnosti, v oblasti cestovního ruchu a ve využití zkušeností a umění místních řemeslníků, např. v kamenictví, drobné kovovýrobě, ve zpracování a prodeji zemědělských produktů. Své uplatnění určitě najdou aktivity v oblasti turistiky, sportovního vyžití, rozvíjení oblastní kultury, sociální a zdravotní služby. Důležitou součástí nabízených možností je vyřešení dopravní dostupnost, zejména malých obcí.

Za jednu z hlavních priorit v obvodě Příbram vidíme účinné omezování trestné činnosti, která převyšuje celostátní průměr. Při problémech, které v současné době Policie ČR má, je nutné zvýšit objasněnost trestných činů a dostat do ulic, ven z aut, kanceláří a benzinových čerpadel i městské a obecní strážníky.

Uvažujete o zadlužení Středočeského kraje? V jakém rozsahu? Co chcete financovat prostřednictvím úvěru?

Každé zadlužení přináší své problémy, zejména v této ekonomicky nestabilní situaci, se kterou se česká a evropská ekonomika potýká. Úroková zátěž České republiky ve výši cca 80 miliard ročně neúměrně zatěžuje rozvoj ekonomiky a společnosti. Není možné dostat kraj do uzavřeného kruhu úvěrů, půjček, dotací a dalších nabízených finančních možností, které jej odsoudí k závislosti na finančních institucích a dovedou cestou Řecka k závislosti na domácím nebo zahraničním kapitálu. Pokud bychom se pustili do zvyšování zadluženosti Středočeského kraje, musí se jednat o investice sloužící jeho rozvoji, tedy do výrobní sféry, do rozvoje zemědělství a dále do oblasti sloužící občanům, tedy do zdravotnictví a sociálních služeb. Tyto projekty by musely být pod účinnou kontrolou a musely by se realizovat za aktivní podpory většiny, zastoupené v krajském zastupitelstvu, musí být odpovědně a odborně připraveny tak, aby přinesly prokazatelné efekty a výrazně zvyšovaly ekonomickou, společenskou a sociální úroveň kraje. Krajské zastupitelstvo by muselo mít kontrolní mechanismy nastavené tak, aby se vyloučila možnost korupce, machinací, nedodržování výše rozpočtů a všechny prostředky byly účelně a úsporně investovány.

Základní představa stran podpory rozvoje kraje (ekonomika, cestovní ruch, propagace atd.)?

Středočeský kraj musí mít zpracovánu celkovou koncepci svého rozvoje, která bude postihovat všechny základní oblasti života a životaschopnosti kraje a bude respektovat specifické podmínky a zvyklosti v jednotlivých lokalitách a činnostech. Tato koncepce musí být přijatelným kompromisem názorů politických stran a hnutí, názorů občanů a občanských iniciativ. Bez přesné definice rozvoje nebude možné koncentrovat dostupné finanční prostředky do potřebných oblastí, bude docházet k jejich roztříštěnosti a následkem pak k jejich nehospodárnému využití různými zájmovými skupinami. Nebude také možné zajistit rovnoměrnou životní úroveň občanů v jednotlivých částech kraje a bude dále prohlubována propast mezi okresy, městy a obcemi. Vypracování této koncepce považujeme za první a velmi důležitý krok nového krajského vedení. Musí jí předcházet důsledná analýza stávajícího stavu. Se stejnou vážností musí být zajištěna účelovost navrhnutých opatření, respektování celospolečenského zájmu a následná kontrolní činnost. Jedině tak může být zajištěna vzájemná a účelná provázanost. Komunistická strana Československa je připravena se na této koncepci aktivně podílet a čerpat přitom ze svých bohatých zkušeností. Naším cílem je důstojný život každého občana Středočeského kraje.

Základní představa ohledně krajského zdravotnictví?

Komunistická strana Československa chápe zdravotnictví jako poskytování jedné ze základních služeb státu občanům. Z tohoto důvodu budeme podporovat další modernizaci zdravotnických zařízení kraje a obcí tak, jak byla zahájena, zejména v posledním volebním období. Zdravotnická zařízení ve veřejném sektoru (nikoliv soukromá) za posledních 20 let neúnosně chátrala a potřebují jak modernizaci nemovitostí, tak také - a to především – modernizaci přístrojového vybavení a výrazné zvyšování kvalifikace samotného zdravotního personálu, tedy lékařů, zdravotních sester a obslužného personálu, zabezpečujícího chod zdravotnického zařízení. Tomu musí odpovídat i náležité finanční ohodnocení každého pracovníka. Naše podpora se bude týkat nejen nemocnic, ale i zařízení následné péče, která jsou dnes na okraji zájmu. Podpořeny by měly být i projekty nestátních neziskových organizací, prokazatelně sloužících veřejnému zájmu. Budeme podporovat Akreditaci zdravotnických zařízení, aby byla zabezpečena vysoká úroveň a bezpečnost poskytované péče. KSČ nebude v žádném případě podporovat jakékoliv poplatky ve zdravotnictví. Zvýšení regulačních poplatků od 1.1.2012 znamenalo jen v dětských léčebnách úbytek pacientů o cca 23 %, protože rodiče již na léčení dětí finanční prostředky nemají!!!

Základní představa ohledně krajské dopravy?

Veřejná doprava ve Středočeském kraji tak, jak je v současné době nastavena, neumožňuje občanům ze vzdálenějších míst a malých obcí podle svých základních potřeb dostat se včas a v krátké době do zaměstnání, k lékaři, za kulturou a na další životně důležitá místa. Kraj musí vyvinout větší nátlak na velké dopravce k zajišťování linek, na kterých se nedá vydělávat. Je pochopitelné, že existují linky s vysokou rentabilitou, např. linka Příbram-Praha, a tyto musí zákonitě vyrovnávat ztráty linek s nízkou obsazeností. Podle našeho názoru není přijatelné, aby soukromé společnosti zabezpečovaly pouze lukrativní linky a „o ostatní se občane postarej sám“, protože kapitalismus je o zisku, a ne o službách, na kterých se nevydělává. Domníváme se, že zde existuje prostor pro malé a střední podnikatele, kteří by za určité pomoci kraje mohli např. nízkokapacitními vozidly zajistit dopravní obslužnost na neefektivních tratích. KSČ bude podporovat slevy jízdného pro starší spoluobčany a pro žáky základních a středních škol. Zvyšující se životní náklady se již stávají pro sociálně slabší rodiny neúnosné a stejně jako růst nákladů na zdravotní péči se stávají překážkou v přístupu ke vzdělání. I doprava hraje v tomto ohledu svoji zápornou roli a musí být účelně koordinována, aby sloužila občanům a ne zisku.

Základní představa týkající se sociální péče?

Komunistická strana Československa má jasnou představu o podpoře sociální péče. Tato péče se musí dostat k potřebným, to znamená přesně definovat výraz „potřebnost“. Nebudeme podporovat zneužívání sociálních dávek nepotřebnými, osobami vyhýbajícími se práci a žijícími na úkor poctivě pracujících. Zaměříme se na kritický nedostatek míst ve Středočeském kraji v domovech důchodců, v domech s pečovatelskou službou, v domech seniorů a v dalších zařízeních pro seniory, kteří celý život vytvářeli pro tuto společnost hodnoty a kteří si zaslouží důstojné stáří, přestože výsledky jejich práce byly po roce 1989 v lepším případě levně rozprodány, v horším případě rozkradeny domácím i zahraničním kapitálem, spekulanty, bankami a tak dále. Národní majetek se koncentroval do rukou několika stovek jedinců a společností a ti, kteří jej ve svém aktivním životě vytvářeli, žijí dnes na a pod hranicí životního minima. To je pro naši stranu nepřijatelné a budeme podporovat každé opatření, vedoucí ke zlepšení sociální situace důchodců. Stejná pozornost musí být věnována sociálně slabým občanům, kteří se dostali do kritické životní situace ne vlastní vinou. Máme na mysli občany, kteří podlehli pokušení reklam a neúnosně, za přispění spekulantů, exekutorů a špatných zákonů předlužili svoje domácnosti.

Základní představa v otázce školství?

Dostupnost vzdělání pro všechny občany státu je při zhoršující se ekonomické situací rodin stále větším problémem společnosti. Ten začíná již v předškolní výchově nedostatkem volných míst v jeslích a v mateřských školkách. Stupňuje se na základních školách zvyšováním počtu žáků ve třídách a pokračuje vysokou finanční zátěží rodičů při studiu studentů na středních a vysokých školách. Péči o děti a studenty chceme zabezpečovat kvalifikovanými, vystudovanými učiteli, zvyšujícími si kvalifikaci celoživotním vzděláváním. Nemůžeme bez jasně stanovených zákonných pravidel, podporovat nejasné prostředí pěstounské péče, rodinných školek a podobně, jak je dnes propagováno. Nebudeme podporovat provozování vysokých škol v každém městě, kde parta nadšenců založí vysokou školu bez odpovídajícího odborného zázemí. Kvalita a účelnost školství je dána jako v jiných oborech kvalifikovanou pracovní silou. Zde nestačí jen snaha a dobrý úmysl. Zvýšíme kontrolu školských zařízení na všech stupních, abychom zabránili finančním únikům a podobným aférám, známým z „Plzeňských práv“. Budeme podporovat učňovské školství, aby bylo možné vyučit dostatečný počet profesí pro potřeby průmyslu a zemědělství.

Volná otázka?

Komunistická strana Československa není stranou minulosti, není zahleděna do sebe ani do doby před listopadem 1989. Po převratu v roce 1989 prošla velmi těžkým obdobím a zbavila se všech „takéstraníků“, kteří byli členy jen z osobního prospěchu a straně pouze v očích občanů škodili. Rok 1989 byl pouze tragickým vyvrcholením aktivit těchto členů pro naši společnost. Bohužel, tito lidé nám škodí nadále a ve stále větším rozsahu jako příslušníci jiných politických stran, které jsou dnes na výsluní. Při práci v krajských orgánech budeme využívat nabyté zkušenosti, nekompromisně kontrolovat veškeré dění, budeme prosazovat odborné znalosti a vysokou kvalifikaci členů zastupitelstva a všech subjektů, které se na práci zastupitelstva budou podílet. Jsme připraveni spolupracovat se všemi, kteří o naši spolupráci budou stát, a tato spolupráce bude naplňovat náš volební program. Mimo již výše uvedených aktivit budeme podporovat rozumné ekologické projekty, budeme bojovat proti antisociální politice státu a nepřipustíme další zbídačování lidí. Víme, že naše možnosti jsou a budou i v případě zvolení značně omezené, ale o to více odbornosti, iniciativy, osobního přístupu a odpovědnosti vůči občanům Středočeského kraje budeme uplatňovat.

V Příbrami 20.9.2012

Ing. Jiří Grünbauer

kandidát Komunistické strany Československa

do krajských voleb za Stč. kraj v roce 2012